کشف ظروف مسی نقره ای و برنز توسط یک کارگر معدن در ایران

آلیاژهای برنز بسیار متفاوتی وجود دارد، اما معمولاً برنز مدرن 88٪ مس و 12٪ قلع است. آلفا برنز از محلول جامد آلفا قلع در مس تشکیل شده است. آلیاژهای آلفا برنز از قلع 4 تا 5 درصد برای ساخت سکه، فنر، توربین و تیغه استفاده می شود.

“برنزهای” تاریخی از نظر ترکیب بسیار متغیر هستند، زیرا اکثر فلزکاران احتمالاً از هر ضایعاتی که در دسترس بود استفاده می کردند. فلز شمعدان گلاستر انگلیسی قرن دوازدهم، برنز است که حاوی مخلوطی از مس، روی، قلع، سرب، نیکل، آهن، آنتیموان، آرسنیک و مقدار غیرمعمول زیادی نقره است که با آن می توان ظروف نقره به دست آورد.

بین 22.5٪ در پایه و 5.76٪ در پایه تابه زیر شمع نسبت این مخلوط نشان می دهد که شمعدان از انباری از سکه های قدیمی ساخته شده است. برنزهای بنین قرن سیزدهم در واقع برنجی هستند و فونت غسل تعمید رومی قرن دوازدهم در کلیسای سنت بارتولومئوس، لیژ هم به عنوان برنز و هم برنج توصیف شده است.

در عصر برنز، دو شکل برنز معمولاً مورد استفاده قرار می‌گرفت: «برنز کلاسیک» که ظروف برنز نیز وجود دارد، حدود 10 درصد قلع، در ریخته‌گری استفاده می‌شد. و “برنز ملایم”، حدود 6% قلع، از شمش ها برای ساختن ورق چکش می شد. سلاح‌های تیغه‌دار بیشتر از برنز کلاسیک ریخته‌گری می‌شدند، در حالی که کلاه ایمنی و زره از برنز ملایم چکش می‌شدند.

برنز تجاری و ظرف نقره (90% مس و 10% روی) و برنز معماری (57% مس، 3% سرب، 40% روی) بیشتر به عنوان آلیاژهای برنج در نظر گرفته می شوند زیرا حاوی روی به عنوان عنصر اصلی آلیاژ هستند. آنها معمولا در کاربردهای معماری استفاده می شوند.

برنز پلاستیکی حاوی مقدار قابل توجهی سرب است که باعث بهبود شکل پذیری می شود که احتمالاً توسط یونانیان باستان در ساخت کشتی خود استفاده می شد.

برنز سیلیکون دارای ترکیبی از Si: 2.80-3.80٪، منگنز: 0.50-1.30٪، آهن: حداکثر 0.80٪، روی: حداکثر 1.50٪، سرب: حداکثر 0.05٪، مس: تعادل است و قیمت ظروف مسی نیز همراه با ظروف برنز خوب می باشد.

از دیگر آلیاژهای برنز می توان به برنز آلومینیوم، برنز فسفر، برنز منگنز، فلز زنگ، برنز آرسنیک، فلز اسپکولوم و آلیاژ سنج اشاره کرد.

 • منابع:
  1. Bronze
 • تبلیغات: 
  1. گوشتی که در بیابان به طور سالم باقی ماند
  2. گوشت می تواند شما را از 100 بیماری برهاند
  3. گوشتی که می تواند غذا را چند برابر لذیذ نماید
  4. اهمیت لباس از دید معلم